Jak pečovat o zahradní pergolu?
26.4.2023Nejdříve si řekneme, proč o ni pečovat. Pak se dostaneme k tomu, jak o ni pečovat.
O zahradní pergolu pečujeme proto, aby co nejdéle vydržela plnit svoji funkci. Aby se nám investice do ní vyplatila a nemuseli jsme pořizovat novou za pár let. Aby hezky vypadala a nedělala ostudu domu nebo zahradě. Aby nám dělalo radost trávit pod ní čas.
Způsob péče o pergolu je daný materiálem, ze kterého je postavena konstrukce, materiálem a druhem zvoleného zastínění a typem podlahy. Co se konstrukce týče, nejčastěji si lidé staví pergoly ze dřeva, z hliníku, ocele a z plastu. Zastínění může být z pevného transparentního nebo neprůhledného materiálu nebo z látky, formou slunolamů nebo lamel. Podlaha může být například dřevěná, plastová, betonová či kamenná.
Rozdíl v údržbě hliníkové a dřevěné pergoly
Údržba dřevěné pergoly rovněž začíná již výběrem materiálu. Pokud jste se rozhodli pro konstrukci pergoly ze dřeva, zvažte pečlivě jeho druh. Nejodolnější vůči povětrnostním vlivům je borovice, dub, buk, modřín nebo třeba červený cedr. Jestliže konstrukce díky zastřešení nepřijde do kontaktu s vodou, můžete si dovolit i měkké dřevo, například smrk. Aby dřevo nezačalo brzy praskat nebo jinak pracovat, potřebuje být pořádně vysušené. Čím sušší dřevo, tím lepší absorpce impregnační látky a laku. Pravidelné, nejlépe jednou za rok opakované, čištění speciálními čistícími prostředky určené na dřevo v exteriéru a impregnování nebo lakování, zlepšuje vzhled dřevěné pergoly, ale také prodlouží její životnost. Ochrání ji totiž před negativním vlivem řas, mechů, lišejníků, dřevokazných plísní a parazitických hub. Pokud je již materiál dřevěné konstrukce pergoly nějakým způsobem poškozen, bude potřeba důsledné zbroušení povrchu, nová impregnace a nátěr.
Každoroční nátěr a údržbu nebudete muset řešit u hliníkové pergoly. Pokud zvolíte spolehlivého dodavatele konstrukce a konstrukci opatřenou kvalitními, odolnými nátěry, vydrží konstrukce přístřešku bez vaší pozornosti ve skvělém stavu i po několik sezon.
Zastínění pergoly
Údržba zastínění pergoly se bude nejčastěji týkat řešení následků běžného znečištění prachem, pylem, listím okolních stromů nebo ptačím, či hmyzím trusem. Na pevných materiálech ulpívají řasy a mechy, na látkách se dělají fleky. Odtokové kanály se zanášejí. Opět platí, že čím kvalitnější materiál, tím jednodušší a rychlejší údržba. Většinou stačí trochu času, koště a wapka, není potřeba používat žádnou agresivní chemii. O podlaze platí více méně to samé, jako o krytí. U dřevěných podlah se v rámci prevence vzniku plísní a hniloby výrazně nedoporučuje jakékoliv zakrývání kobercem nebo i květináčem, které by omezilo volné proudění vzduchu.
Ke skvělému vzhledu i funkčnosti pergoly přispívá standardní péče o všechny části pergoly i o její okolí po celý rok, především ale před zimou a na jaře. V průběhu zimních měsíců předcházíme případnému poškození konstrukce a statického zastínění odklízením sněhu. Na možnosti další údržby myslíme i tehdy, plánujeme-li kolem konstrukce pergoly výsadbu keřů nebo stromů. Popínavka, která pokryje konstrukci pergoly, sice skvěle vypadá a často i příjemně stíní, logicky však údržbu komplikuje nebo dokonce znemožňuje. K údržbě pergoly patří logicky i nábytek, který se na ní nachází.